Strona głównaITCzym jest certyfikat SSL?

Czym jest certyfikat SSL?

SSL to protokół sieciowy, który jest powszechnie używanym standardem do poprawy bezpieczeństwa na stronach internetowych. Zastosowanie certyfikatu tego typu poprawia szyfrowanie danych, jakie są transmitowane do poczty, serwera, FTP oraz do strony internetowej.

Z punktu widzenia użytkownika należy wiedzieć, że to czy strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL czy też nie widać na pasku adresu. Jeśli strona jest w formie https (zamiast http) do teog obok znajduje się ikona zamkniętej kłódki to oznacza, że strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL.

Należy jednak wiedzieć, że nie każdy certyfikat daje taki sam stopień bezpieczeństwa. Dlatego w przypadku prostych sklepów internetowych najprawdopodobniej spotkasz się z certyfikatami typu OV (Organization Validation). Natomiast w przypadku bankowości raczej są to certyfikaty EV (Extended Validation).

Dlaczego wdrożenia certyfikatu SSL jest mocno rekomendowane?

Po pierwsze, ze względu na bezpieczeństwo danych. Certyfikat SSL szyfruje poufne informacje. Dlatego jest niemal niezbędny w przypadku bankowości, sklepów internetowych oraz wszelkich stron, które przetwarzają dane osobowe.

Po drugie, wdrożenie certyfikatu SSL znacząco wpływa na wizerunek witryny. Użytkownik wchodzący na stronę, która jest oznaczona charakterystyczną zieloną zamkniętą kłódką ma poczucie, że witryna jest prowadzona we właściwy sposób i jego dane nie dostaną się w niepowołane ręce. Zatem można powiedzieć, że certyfikat SSL dodaje stronie wiarygodności i prestiżu.

Ponadto, trzeba odnotować, że certyfikat SSL jest jednym z wielu czynników jakie wpływa na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google.

Jak zdobyć certyfikat SSL?

Certyfikat SSL można otrzymać za darmo dzięki takim rozwiązaniom jak CloudFlare lub można go kupić. Zazwyczaj w tym samym miejscu, w którym mamy kupioną domenę oraz hosting. Niestety często zdarza się, że właściciele stron zapominają opłacić terminowo przedłużenie certyfikatu SSL w związku z czym certyfikat wygasa i strona wyświetla się jako niebezpieczna.

Co ciekawe, są na rynku rozwiązania, która przypominają administratorom stron o zbliżającym się terminie wygasającego certyfikatu SSL. Przykładem jest pingus.cloud.

Podsumowując, certyfikast SSL to niezbędny element na każdej stronie przetwarzającej dane (np. sklep internetowy). Jest to bardzo powszechne rozwiązanie dlatego śmiało można powiedzieć, że warto o nim pomyśleć nawet w przypadku prostych stron, które nie przetwarzają danych (np. strona typu wizytówka firmy lub blog).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne