Powszechna dostępność telefonów komórkowych, tabletów i laptopów już od najmłodszych lat, staje się coraz większym problemem. Rzadko można dziś spotkać dziecko, które nie korzysta z urządzenia mobilnego, niemal w każdej wolnej chwili. Kiedy korzystanie z telefonu lub tabletu jest tylko formą rozrywki lub nauki, a kiedy zaczyna być szkodliwym uzależnieniem?
Uzależnienie dzieci od urządzeń mobilnych – pierwsze objawy
Zaczątki uzależnienia dziecka od urządzenia mobilnego mogą być niezauważalne. W szczególności w dzisiejszych czasach, w których często nie mamy wiele czasu na spędzanie czasu czy rozmowy z dziećmi. Jak wyglądają początki uzależnienia i na co warto zwrócić uwagę podczas obserwacji dziecka? Zazwyczaj jest to coraz częstsze sięganie po telefon lub tablet i spędzanie z nim niemal wszystkich wolnych chwil. Jeśli takie zachowania mają miejsce, warto jest jak najszybciej skonsultować zachowanie dziecka – idealnym będzie z korzystanie z pomocy, jaką oferuje Psycholog dziecięcy w Warszawie. Zareagowanie na pierwsze objawy uzależniania się od urządzeń mobilnych może uchronić dziecko przed koniecznością wdrożenia leczenia lub terapii.
Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu u dziecka?
Początkowe fazy uzależnienia mogą nie przysparzać rodzicom trosk. Dziecko zajmuje się samo sobą, żyje światem wirtualnym , nie zawraca głowy pomysłami i pytaniami. Jego świat zaczyna być światem wirtualnym. Z czasem jednak u dziecka pojawiać zaczynają się pierwsza zauważalne objawy uzależnienia. Dziecko coraz częściej ma problemy z koncentracją, zaniedbuje obowiązki domowe, gorzej się uczy – stawiając konieczność korzystania z urządzenia mobilnego ponad naukę, kontakt z rówieśnikami i rodzicami. Już wówczas poradnia psychologiczna dla dzieci powinna włączona zostać do działania. Kolejnymi obawami są bowiem ataki paniki, pojawiające się przy próbach odsunięcia dziecka od urządzenia mobilnego, depresja z odstawienia, czy nawet groźby popełnienia samobójstwa.
Co może pomóc – jak wyrwać dziecko z wirtualnego uzależnienia?
Wczesne spostrzeżenie problemu może zwalczyć uzależnienie jeszcze w zarodku. Wchodzenie w uzależnienie jest procesem, nie odbywa się z dnia na dzień, im szybciej dostrzeżemy, że dziecko spędza zbyt wiele czasu na korzystaniu z urządzenia mobilnego, zaczyna zaniedbywać życie realne, a coraz bardziej przywiązuje się do gier, filmów czy innych treści dostępnych w wirtualnym świecie, tym mniejszy koszt uzależnienia poniesie cała rodzina – nie tylko dziecko. Niezwykle ważnym jest kontrolowanie czasu użytkowania przez dziecko urządzeń mobilnych – przez wyznaczenie dokładnych ram czasowych, w których dziecko będzie mogło korzystać z telefonu lub tabletu, instalowanie aplikacji, mających za zadanie kontrolowanie i ograniczanie czasu spędzanego przez dziecko na korzystaniu z urządzenia mobilnego. Oprócz tego należy z dzieckiem rozmawiać – to najlepsze działanie prewencyjne. Oczywiście dziecko widzi, co sami robimy – w domu zatem warto zrezygnować z przeglądania treści internetowych i pokazać dziecku, że świat realny i spędzanie czasu z rodziną lub realizując hobby jest zdecydowanie ciekawsze od rzeczywistości wirtualnej.
Terapia uzależnienia od urządzeń mobilnych – terapia fonoholizmu
Jak wygląda leczenie dziecka w przypadku głębokiego uzależnienia? To przede wszystkim wdrożenie terapii behawioralnej. Najczęstszą bowiem przyczyną uzależnienia jest coraz częstsze sięganie przez dziecko po urządzenie mobilne – na skutek nudy czy jako odskocznia od codziennych problemów czy emocji. Terapia behawioralna pozwala na identyfikację i zrozumienie sytuacji, w których dziecko sięga po świat wirtualny jako alternatywa dla rozwiązywania problemów w świecie realnym czy wypełniacz czasu.
Uzależnienie dziecka od urządzeń mobilnych to sytuacja, która zawsze wymaga szybkiej i – przede wszystkim – zdecydowanej interwencji – niezależnie od reakcji dziecka. Pomoc psychologiczna lub psychoterapeutyczna zawsze będzie bardzo pomocna, a nierzadko wręcz – skazana i niezbędna. Wyciągnięcie dziecka z uzależnienia od przestrzeni wirtualnej ma bowiem na celu przywrócenie go do prawdziwego życia, w którym panować powinna równowaga.