Strona głównaTechnologieCzym jest karta akwizycji danych?

Czym jest karta akwizycji danych?

Akwizycja danych jest związana z procesem gromadzenia informacji, które ulegają przetworzeniu. Proces ten zachodzi w wielu firmach i branżach, jakie działają z użyciem nowoczesnych kart akwizycji danych. Okazuje się, że praktycznie każdy komputer przemysłowy musi posiadać kartę tego typu. Odpowiada bowiem za możliwość zbierania i przetwarzania danych w kolejnych etapach.

Czym cechuje się karta akwizycji danych? Jak przebiega proces zbierania informacji? O czym warto wiedzieć? Gdzie znajdziemy ciekawe rozwiązania?

Proces akwizycji danych

Akwizycja danych to pierwszy etap przetwarzania zgromadzonych informacji. Kolejny krok to przekazanie do interpretacji lub dalszej obróbki. Te czynności nie są możliwe bez karty akwizycji danych, która jest wbudowana w przemysłowy komputer lub w inne urządzenia. Ten niewielki element pozwala prowadzić pełną analizę danych, przetwarzać je i gromadzić. W tym wypadku mamy do czynienia z kilkoma etapami, jakimi są:

  • wyodrębnienie własności fizycznej lub danego zjawiska,
  • rejestracja sygnału z sensora,
  • teletransmisja,
  • próbkowanie,
  • kwantowanie,
  • obróbka sygnałów.

Pierwszy etap jest ściśle związany ze zmianą objętości cieczy, ciśnienia lub temperatury. Sensor rejestruje zmiany i przekazuje je dalej. Te zadania oparte są na działaniu karty akwizycji danych. Produkt wchodzi w skład całego systemu, który składa się z różnych elementów.

Karta akwizycji danych

Producenci oferują szeroki zakres przemysłowych kart akwizycji danych, jakie występują w wielu formatach (PCI, PXI, PCI Express, ISA, PC/104+). W tym wypadku odbiorca może postawić na kartę wyjść analogowych, kartę z przetwornikami Analog/Cyfra, kartę cyfrową wejść i wyjść, kartę liczników, czy też wielofunkcyjne karty akwizycji danych. Tak szeroka oferta sprawia, że każda firma znajdzie coś dla siebie. Oferowane wyroby wspierają znane oprogramowania i zazwyczaj stawiają na gotowe do działania aplikacje. Pozwalają one na szybkie rozpoczęcie działania systemu pomiarowego, bez konieczności zaawansowanego programowania.

Producent kart akwizycji danych doskonale wie o tym, jak ważna jest doskonała jakość i sprawne działanie tych produktów. Zakupu dokonamy w strefie online, co wpłynie na oszczędność czasu i kosztów. Jeżeli nie wiemy, jakie karty spełnią wymogi w danej firmie, poprośmy o pomoc specjalistę w sklepie. Doświadczona osoba służy doradztwem na każdym etapie wyboru idealnego rozwiązania. Akwizycja danych to nic innego niż gromadzenie niezbędnych informacji, co bazuje na kilku etapach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne